Wiele zadań dla geodety
Geodeta ma mnóstwo ważnych i istotnych zadań przy realizacji każdej nieruchomości. Jak wiadomo geodeci pracują przy budowie budynków, nie ważne czy są to duże inwestycje miasta, gminy, czy też jednorodzinne domki. Wszędzie potrzebna jest obsługa geodezyjna inwestycji i samej budowy. Do zadań geodety należy wymierzenie i naniesienie zmian na mapki geodezyjne przed i po wykonaniu prac związanych z powstawaniem nowej nieruchomości.
Geodeci maja również swoje zadania przy budowaniu nowych dróg. TO na podstawie ich obliczeń i mapek, inżynierowie projektują i obliczają koszty związane z budową takiej drogi. Jest to oczywiście bardzo odpowiedzialna praca. Każdy błąd pomiarowy będzie słono kosztował.
Wyznaczenie miejsca na postawienie fundamentów domu
Geodeta może znaleźć zatrudnienie w biurze projektowym. Pracownicy takiego biura zajmują się tworzeniem projektów różnych domów i nadzorują pracami wykonywanymi w czasie ich budowy oraz urządzania. Do zadań geodety współpracującego z biurem projektowym będzie należało wykonywanie pomiarów całych działek oraz domów, które mają na nich stanąć, wyznaczanie miejsca na postawienie innych budynków i czuwanie nad tym, żeby nie zostały one wybudowane zbyt blisko ogrodzenia i domu sąsiadów.
Wraz z innymi specjalistami będzie się starał wybrać takie miejsce na postawienie domu, które będzie stwarzało możliwość wykonania przy nim jedynie lekkiej izolacji przeciw zawilgoceniom. Porozmawia także z sąsiadami, aby dowiedzieć się, czy posiadają jakieś plany rozbudowy swojego domu.
Podział nieruchomości z Wikipedii
Podział nieruchomości polega na wydzieleniu z niej części przez dotychczasowego właściciela na rzecz nowego właściciela ? podział prawny (cywilny). W ujęciu wieczystoksięgowym podział nieruchomości polega na odłączeniu z dotychczasowej księgi wieczystej co najmniej jednej działki gruntu wchodzącej w jej skład (wykreślenie z I działu księgi wieczystej) i założenie dla niej nowej księgi wieczystej. W ujęciu administracyjno-prawnym podział nieruchomości polega na określeniu w dotychczasowych jej granicach innej konfiguracji geodezyjnej działek gruntu wchodzących w jej skład, bez zmiany jej dotychczasowego właściciela ? podział geodezyjny.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Podział_nieruchomości