Proste w użyciu - odżywki białkowe
Odżywki i suplementy sportowe powinny zaopatrywać sportowca we wszelkie makro i mikro elementy, które ich organizm potrzebuje. Wygodna forma stosowania odżywek znacznie ułatwia dostarczenie tych elementów, zwłaszcza, że mało kto ma na tyle czasu, żeby przygotowywać sobie 5 posiłków dziennie. Dlatego też odżywki, a zwłaszcza odżywki białkowe, stały się bardzo popularne w ostatnich latach wśród ludzi aktywniejszych fizycznie.
Odżywki mogą być przygotowane nawet w mało wyposażonym pomieszczeniu socjalnym w każdej pracy, więc praca na cały etat nie musi oznaczać, że trzeba rezygnować z posiłku. Generalnie odżywki i ich stosowanie jest dobrym pomysłem na dostarczenie składników odżywczych do diety.
Traktuj odżywki jako suplement
Odżywki nie bez powodu nazywamy też suplementami diety i tak też należy je traktować. Powinny stanowić jedynie uzupełnienie zdrowej i bogatej w składniki odżywcze diety. Nie powinno się stosować odżywek dla sportowców jeżeli nasz organizm nie potrzebuje tylu dodatkowych porcji danego składnika.
Najczęściej w sporcie siłowym suplementuje się białko, ponieważ to ono odpowiada za wzrost masy mięśniowej oraz wpływa pozytywnie na procesy regeneracyjne. Nie każdy sportowiec jednak potrzebuje tego rodzaju wsparcia, bo niektórym wystarczy dieta bogata w białka wszelkiego rodzaju.
Wikipedia i odżywki po treningu - czym są?
Po wysiłku należy przyjmować węglowodany o wysokim indeksie glikemicznym (węglowodany szybko przyswajalne - cukry proste). Ich stosowanie uzupełnia starty glikogenu mięśniowego. Niedostateczne uzupełnienie diety aminokwasami czy węglowodanami może w krótkim czasie doprowadzić do katabolizmu mięśni, co prowadzi do zaniku masy mięśniowej.
Ogólnie przyjętą zasadą jest, że bezpośrednio po treningu przyjąć należy odpowiednio dużą dawkę węglowodanów (od 50g do nawet 150g), szybko wchłanialnego białka w postaci izolatu lub hydrolizatu białka serwatkowego (od 25g do 45g) oraz kreatynę (od 5g do 10g). Osoby ćwiczące wyjątkowo ciężko powinny także przyjmować porcję aminokwasów rozgałęzionych BCAA lub glutaminy
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Suplement_(kulturystyka)