Pielęgnacja drzewek ozdobnych
Różne krzewy i drzewka mogą stanowić element ozdobny każdego ogrodu i domu. Dlatego są one sadzone już w czasie budowy nowego domu, a potem pielęgnowane przez jego właścicieli. Większość właścicieli takie prace ogrodowe prowadzone przy drzewkach traktuje jak rozrywkę i stara się je wykonywać samodzielnie.
Jednak przy większej ilości takich drzewek czasami decydują się oni na skorzystanie z pomocy fachowych ogrodników, którzy posiadają specjalistyczny sprzęt i potrafią nadawać krzewom i drzewkom określony kształt, nawet bardziej nietypowy. Natomiast sami właściciele mogą samodzielnie przycinać krzewy i drzewka o tych porach roku, w których takie przycinanie może być potrzebne. Robią tak ze względu na to, żeby posadzone przez nich rośliny piękniej rosły lub nie przeszkadzały ich sąsiadom.
Ogrodnictwo- ogółem
Ogrodnictwo (hortologia) ? wyspecjalizowany dział nauk rolniczych, traktujący o hodowli i uprawie roślin sadowniczych, warzywnych i ozdobnych oraz projektowaniu, urządzaniu i pielęgnowaniu terenów zieleni, czyli architekturze krajobrazu, zwykle charakteryzujący się dużym nakładem środków produkcji, energii, budynków, kosztów, a co za tym idzie ? dużą wydajnością. Ogrodnictwo jest jedną z dyscyplin naukowych w obrębie dziedziny naukowej ? nauki rolnicze. W Polsce jest pięć uczelni wyższych, na których są wydziały ogrodnicze oraz kilka innych (zarówno publicznych jak i niepublicznych) na których prowadzone są studia na kierunku ogrodnictwo. Wydziały ogrodnicze są na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie, Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu, Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie, Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie i na Uniwersytecie Warmińsko?Mazurskim w Olsztynie.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ogrodnictwo
Ogrodowe style
Przy tworzeniu ogrodu warto zainspirować się jakimś klasycznym style. W tym celu można wybrać się do różnych ogrodów botanicznych w naszej okolicy i podpatrzeć kilka ciekawych rozwiązań. Ostatnio modne i popularne są ogrody japoński lub chińskie (nie, to nie to samo). W przestrzeniach miejskich w dużych miastach są ogrody właśnie w tych stylach.
W ogrodzie japońskim ważna jest woda i jej przepływ. Istotne są też kamienie oraz ogólna harmonia, połączona z minimalizmem. Woda w tych ogrodach ma również znaczenie symboliczne- woda to życie, a jej ruch ma nawiązywać do przemijającego czasu. Z bardziej nowoczesnych stylów można z powodzeniem zastosować minimalizm, który świetnie sprawdza się zarówno na dużych przestrzeniach jak i w małych ogródkach. Dużo zależy od naszych indywidualnych preferencji.