Egipt - warty odwiedzenia, czy przereklamowany?

lisko ośrodków dla turystów. Ten kraj jest wręcz idealny na zimowe wakacje - z dala od paskudnej pogody i zimna, mnóstwo Słońca, ciepło i morze - idealny pomysł na ferie zimowe lub święta. Z pewnością warto zobaczyć ten kraj, pozn

Egipt - warty odwiedzenia, czy przereklamowany?

Egipt zimą - idealnie

Ostatnio ceny wycieczek do Egiptu znacznie spadły. Mimo wcześniejszych problemów, obecnie jest tam bardzo bezpiecznie. Zresztą - nigdy zamieszki nie miały miejsca blisko ośrodków dla turystów. Ten kraj jest wręcz idealny na zimowe wakacje - z dala od paskudnej pogody i zimna, mnóstwo Słońca, ciepło i morze - idealny pomysł na ferie zimowe lub święta. Z pewnością warto zobaczyć ten kraj, poznać unikalne na skalę światową zabytki, czy też po prostu nic nie robić poza odpoczywaniem.


Historia szarm el szejk

Strategiczne położenie Szarm el-Szejk doprowadziło do przekształcenia małej wioski rybackiej i utworzenia, po II wojnie światowej, egipskiej bazy marynarki wojennej.

W 1956 roku podczas konfliktu z Izraelem Egipt stracił tę ówczesną osadę rybacką, która w 1957 roku powróciła do Egiptu. Do 1967 r. stacjonowały tu siły pokojowe ONZ. W obecnej dzielnicy Hadaba w roku 1960 mieścił się egipski garnizon wojskowy.

W 1967 roku w jej okolicach nastąpiła blokada morska Cieśniny Tirańskiej, ogłoszona przez egipskiego prezydenta Nassera, uniemożliwiająca żeglugę izraelskich statków po Morzu Czerwonym. Doprowadziło to do wojny z Izraelem, w wyniku której Izraelczycy zajęli półwysep Synaj wraz z Szarm el-Szejk (wówczas mała osada rybacka). Z okazji jego zdobycia ułożono popularną izraelską piosenkę Szarm el-Szejk.

Wkrótce Izraelczycy rozbudowali tę osadę. Po roku 1967 powstało miasto. Nazywało się Ofira (hebr: ??????) ? od biblijnej krainy Ofir. Nazwa ta była w użyciu do 1982 roku. Ofirę zamieszkiwało wówczas 500 żydowskich rodzin (ok. 2 tys. osób). 14 maja 1968 roku otwarto lotnisko wojskowe Sił Powietrznych Izraela pod hebrajską nazwą Ofira, a w 1976 roku otwarto cywilny port lotniczy Ofira. Głównym celem inwestycji Izraelczyków w tym miejscu było uniemożliwienie Egiptowi blokowania Cieśniny Tirańskiej oraz kontrolowanie szlaku drogowego pomiędzy Ejlatem a wybrzeżem Zatoki Sueskiej. Ważną rolę zaczęła odgrywać turystyka, bowiem wpływy z niej wykorzystywano do finansowania kosztów izraelskiej okupacji wojskowej i osadnictwa na Synaju. Pod koniec lat 70 XX w. wybudowano port morski Szarm el-Szejk.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Szarm_el-Szejk#Historia


Szarm ej szejk - z Wikipedii

Szarm el-Szejk1 (ar: ??? ????? = Szarm asz-Szajch (wym. egipska ????m e???e?x), co znaczy Zatoka Starca lub błędnie Zatoka Szejka; ang. Sharm el-Sheikh) ? miasto i kurort w Egipcie, w południowej części półwyspu Synaj (muhafaza Synaj Południowy), leżące nad brzegiem Morza Czerwonego (Riwiera Morza Czerwonego) w tzw. Złotej Zatoce Riwiery Morza Czerwonego (nazywana w czasie okupacji izraelskiej Zatoką Salomona), składającej się z wielu mniejszych zatok, w odległości 80 kilometrów na południe od góry Synaj. Miasto jest usytuowane pomiędzy rezerwatami przyrody i parkiem narodowym Ras Muhammad. Liczba ludności wynosi około 35 tys. stałych mieszkańców (2008).

Podstawą gospodarki Szarm el-Szejk jest turystyka ? uprawianie sportów wodnych, np. nurkowania i snorkelingu. Infrastruktura turystyczna jest tu rozwinięta na zadowalającym poziomie: hotele i restauracje kilku dużych, międzynarodowych sieci, także pola golfowe oraz wiele innych obiektów rekreacyjnych.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Szarm_el-Szejk



© 2019 http://rbgroup.com.pl/