O gzymsach, za Wikipedią:
Gzyms ? element architektoniczny w postaci poziomej listwy wystającej przed lico muru, która chroni elewację budynku przed ściekającą wodą deszczową. Nierzadko pełni też funkcję ozdobną. W tym ostatnim przypadku gzyms tworzyć może kilka profilowanych listew z dodatkowymi ozdobami umieszczonymi nad lub pod listwami.
Gzyms (geison) w architekturze starożytnej Grecji i Rzymu był jednym z elementów belkowania. Chronił fryzy i koronował całe belkowanie.
Dziś wykonuje się w budownictwie gzymsy o formach zupełnie prostych i ściśle funkcjonalnych.
Podział gzymsów:
zewnętrzne, wśród których wyróżnia się:
główne (koronujące, wieńczące) ? wieńczą ścianę budowli,
cokołowe ? oddzielają cokół od lica muru,
działowe (międzypiętrowe) ? dzielą płaszczyznę ściany podkreślając poziomy poszczególnych kondygnacji,
nadokienne ? gzymsy przerywane, znajdujące się nad otworami okiennymi, zazwyczaj powielające ich szerokość,
podokienne ? gzymsy ciągłe, przebiegające pod wszystkimi oknami danej kondygnacji,
parapetowe ? gzymsy przerywane, znajdujące się pod otworami okiennymi, zazwyczaj powielające ich szerokość,
naddrzwiowe (nadportalowe) ? znajdujące się nad otworami drzwiowymi, oraz
wewnętrzne, które zdobią ściany, kominki, piece i sprzęty.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Gzyms
Podział sztukaterii
Sztukaterie dzieli na zewnętrzne i wewnętrzne. Bonie, gzymsy, wszelkie gipsowe zdobienia na elewacjach i fasadach, narożniki, itd - to rodzaje sztukaterii zewnętrznej. Można się tutaj spierać o kwestie estetyczne, jednak np. przy odnawianiu starych budynków to sa bardzo ważne detale architektoniczne.
Do wnętrz stosujemy obecnie najczęściej sztukaterie styropianowe, takie jak rozety, listwy przysufitowe, zdobienia na ścianach, przy drzwiach i oknach. Tak samo, jak przy sztukateriach zewnętrznych, trudno sobie wyobrazić no. wnętrze pałacu bez tych elementów.
Klasyczne wnętrza w amerykańskich filmach
Lubicie amerykańskie seriale, gdzie część akcji dzieje się w eleganckich gabinetach, albo w Białym Domu? Lubicie House of Cards, pełne klasycznych rozwiązań? Naprawdę jest czym się inspirować! Warto zwrócić uwagę na to, że na ścianach jest zastosowana sztukateria - są listwy na suficie, często rozety w centralnym punkcie, wreszcie charakterystyczne lamperie, czy białe wysokie listwy przypodłogowe. Rządzi detal, ale jednocześnie nie ma przepychu, wszystkie elementy (mimo, że jest ich wiele) doskonale ze sobą współgrają. Chcesz mieć takie wnętrze? To prostsze niż myślisz :) Jednak pamiętaj, że w bloku z wielkiej płyty to raczej nie będzie dobrze wyglądało. Jeśli mieszkasz w kamienicy, lub stylowym apartamentowcu - zainspiruj się!