Malaga - historia:
miasto w regionie Andaluzja w południowej Hiszpanii, położone nad Morzem Śródziemnym, u podnóża Gór Betyckich. Stolica prowincji Malaga, 572 tys. mieszk. (2015). Ośrodek przemysłu chemicznego, włókienniczego i cementowego. Dzięki łagodnemu klimatowi na równinie Hoja de Malaga uprawia się pomarańcze, banany, figi, bawełnę, trzcinę cukrową oraz winorośl (wino i rodzynki). Duży port handlowy i rybacki oraz stocznia. Baza marynarki wojennej. Od lat pięćdziesiątych XX wieku rozwój turystyki, kąpieliska na Costa del Sol.
W IX w p.n.e. rozpoczęła się kolonizacja południowych wybrzeży Półwyspu Iberyjskiego przez Fenicjan z Tyru. Jako pierwszy powstał Kadyks (Gadir) ? źródła literackie datują ten fakt na 1100 r. p.n.e., ale z badań archeologicznych wynika, że w rzeczywistości nastąpiło to między 800 a 775 r. p.n.e. Później powstawały kolejne fenickie kolonie: Sexi (dziś Almu?écar), Abdera (Abra) i wreszcie Malaka. Nazwa pochodziła prawdopodobnie od fenickiego słowa oznaczającego sól. W przypadku fenickich kolonii trudno jednak mówić o założeniu miasta. Były to raczej faktorie handlowe, zresztą w znacznym stopniu opierające się na zamieszkałej tu już wcześniej ludności iberyjskiej.
Ten czas to wielki rozkwit miasta, otoczonego murami z pięcioma dużymi bramami oraz licznymi przedmieściami. Malaga była wówczas najważniejszym portem na południowym wybrzeżu dzisiejszej Hiszpanii.
Malaga katolicka pełniła ważną funkcję handlową po odkryciu Nowego Świata. W XVII w. rozpoczął się jednak powolny upadek miasta. Spory wpływ miało na to wygnanie Morysków po edykcie z 1609, a także epidemie oraz klęski żywiołowe, które regularnie nawiedzały miasto ? głównie powodzie wywołane przez Guadalmedinę.
W latach 60. XX stulecia dzięki turystycznej modzie na Hiszpanię i Costa del Sol rozpoczął się kolejny rozkwit gospodarczy miasta.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Malaga
Na południe!
Wielu z was pewnie planuje już swoje wakacyjne wyjazdy. Ze względu na panujący w Polsce klimat, popularnymi kierunkami są kraje południowej Europy. Dzięki strefie Schengen możemy się poruszać swobodnie po większości państw naszego kontynentu. Warto to wykorzystać. Włochy, Chorwacja, Grecja, Portugalia, Hiszpania - tam z pewnością czeka na Ciebie ciepłe morze, dużo Słońca i pyszne jedzenie. Każdy chociaż raz w życiu powinien się wybrać na taki urlop. Zwłaszcza, że nie jesteś skazany na korzystanie w oferty biura podróży - wystarczy z odpowiednim wyprzedzeniem zarezerwować bilet tanich linii lotniczych, sprawdzić ofertę hoteli lub prywatnych apartamentów (serwis airbnb), na miejscu warto wypożyczyć samochód i można z pełną swobodą poznawać dany region - podstawowa znajomość języka angielskiego wystarczy, naprawdę. Wbrew pozorom takie wakacje wcale nie muszą być bardzo drogie, mogą wyjść nawet taniej, niż te nad naszym polskim, zimnym morzem.
Co zrobić jak potrzebujesz samochodu?
Czasami zachodzi potrzeba wypożyczenia samochodu. Powody mogą być różne, na przykład daleki wyjazd gdzie nie opłaca się jechać własnym samochodem.
Dlatego tak popularne są wypożyczalnie w okolicach lotnisk. Bo właśnie wypożyczenie samochodu kiedy się przyleciało z odległego kraju jest najlepszym sposobem na uzyskanie pełnej mobilności. Poza tym taki samochód ma już pakiet wszelkich ubezpieczeń wiec nie trzeba się niczym martwić.
Samochód dostaniemy wyczyszczony, odświeżony i sprzątnięty. Zwykle również umyty. Do tego większość wypożyczalni dysponuje nowymi autami lub prawie nowymi. Tak więc w takim układzie można się cieszyć nowym, wypucowanym autkiem za relatywnie niewielkie pieniądze.