Jeśli szukasz dobrego tłumacza?
Bardzo wielu ludzi współcześnie żyjących potrzebuje dobrego tłumacza, który potrafi przełożyć z języka obcego albo na język obcy wiele specjalistycznych tekstów. Dzieje się tak między innymi dlatego, że nasze czasy obfitują we współpracę międzynarodową i niejednokrotnie firmy, dla których pracujemy, starają się o to, by to właśnie poza granicami Polski także móc liczyć na owocną pracę. Trzeba zatem stać się człowiekiem władającym językiem, a najlepiej kilkoma językami obcymi. Prawda jest jednak taka, że o ile porozumiewanie się w innym niż narodowym języku jest możliwe, o tyle tłumaczenie specjalistycznych tekstów może okazać się zadaniem przerastającym nasze umiejętności. Z tej racji warto jest poszukać dobrego biura tłumaczeń, w którym prawdziwy fachowiec pomoże nam w uzyskaniu pożądanych efektów.
edytuj kod
W szkoleniu tłumaczy ustnych duży nacisk kładzie się na umiejętność uważnego słuchania w trudnych warunkach, ćwiczenie pamięci, a także techniki robienia notatek służących do tłumaczenia konsekutywnego, w którym tłumacz notuje przemówienie specjalnym systemem zapisu, a następnie za pomocą notatek odtwarza w języku docelowym słowa mówcy. Co więcej, tłumacze ustni ćwiczą podzielność uwagi ? umiejętność konieczną do tłumaczenia symultanicznego, które jest rodzajem tłumaczenia ustnego wykonywanego na żywo, charakteryzującego się tym, że osoba, której wypowiedź jest tłumaczona nie przerywa wypowiedzi, aby umożliwić tłumaczowi zabranie głosu, musi on więc słuchać, mentalnie tłumaczyć i mówić równocześnie. Proces tłumaczenia symultanicznego zawsze odbywa się w kabinie.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Tłumacz
Znakomita znajomość języków a nawet dwujęzyczność
Niezbędnym warunkiem wykonywania zawodu tłumacza jest bardzo dobra znajomość języków, w których ma on zamiar pracować, czyli w swojej kombinacji językowej. Znakomita znajomość języków, a nawet dwujęzyczność, nie jest jednak tożsama ze specyficzną umiejętnością tłumaczenia, która wymaga długotrwałego ćwiczenia oraz pewnych naturalnych predyspozycji. I tak na przykład tłumaczenie ustne wymaga dużej odporności na stres, szybkiego kojarzenia faktów, podzielności uwagi, a w tłumaczeniu pisemnym niezmiernie ważna jest dbałość o szczegóły, spostrzegawczość i samokrytycyzm. Ważne jest też zrozumienie na czym dokładnie polega proces przekładu i jaka jest w nim rola tłumacza, dlatego oprócz umiejętności praktycznych w programie studiów pojawia się często teoretyczna refleksja nad tłumaczeniem, tzw. translatoryka.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Tłumacz