Jak się tanio i skutecznie dogrzać zimą?

rodki grzewcze przyjazne dla środowiska, które nie powodują zadymiania okolic domu i wytwarzania drażniących dla ludzi zapachów. Jednymi z kotłów pozwalającymi na ekologiczne ogrzewanie domów są kotły na ekogroszek, dlatego stały

Jak się tanio i skutecznie dogrzać zimą?

Kupno kotła na ekogroszek

Obecnie bardzo często zachęca się do sięgania po ekologiczne sposoby ogrzewania domu. W trakcie takiego ogrzewania wykorzystywane są przede wszystkim środki grzewcze przyjazne dla środowiska, które nie powodują zadymiania okolic domu i wytwarzania drażniących dla ludzi zapachów. Jednymi z kotłów pozwalającymi na ekologiczne ogrzewanie domów są kotły na ekogroszek, dlatego stały się one powszechnie dostępne i mogą być kupowane w wielu sklepach z kotłami grzewczymi. Obsługa kotła na ekogroszek praktycznie ogranicza się do potrzeby dostarczania do kotła środka grzewczego i jego uruchamiania oraz wynoszenia popiołu. Niewątpliwą zaletą kotłów na ekogroszek jest wspomniana ich ekologiczność oraz wygoda związana z ich obsługiwaniem.


Ogrzewanie samochodu

Ogrzewanie samochodowe jest ogrzewaniem nawiewowym, które włączane jest w okresie, kiedy temperatura powietrza znacznie się obniża. W obecnych czasach trudno jest znaleźć taki samochód, który by nie posiadał ogrzewania. Regulacja ogrzewania samochodowego może dokonywać się automatycznie w zależności od temperatury powietrza, może być także przeprowadzana ręcznie przez kierowcę. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, ponieważ nie wszystkie osoby lubią przebywać w bardzo ciepłych pomieszczeniach i nie chcą ściągać kurtek po wejściu do samochodu na przebycie krótkiej trasy. Samo ogrzewanie samochodowe od czasu do czasu może ulegać jakiejś awarii, a jego naprawą zajmują się wykwalifikowani mechanicy.


Istnieją trzy mechanizmy przenoszenia ciepła

Ruch ciepła wymiennikach

Istnieją trzy mechanizmy przenoszenia ciepła:

przewodzenie - ruch ciepła bez ruchu masy (np. przez ściankę wymiennika)
konwekcja - ruch ciepła z jednoczesnym ruchem masy (np. z płynu do ścianki wymiennika)
promieniowanie - ruch ciepła poprzez fale elektromagnetyczne. Ten mechanizm ma znaczenie jedynie w wysokich temperaturach8.

Przewodzenie

Osobny artykuł: Przewodzenie ciepła.

Ruch ciepła przez przewodzenie opisuje prawo Fouriera, które stwierdza, że ilość przepływającego ciepła jest wprost proporcjonalna do różnicy temperatur oraz współczynnika przewodzenia ciepła ? (charakterystycznego dla każdej substancji). Ruch ciepła przez przewodzenie wyraża równanie:

Q ˙ = ? ? d ? ? T \displaystyle \dot Q=\lambda \cdot d\cdot \Delta T \displaystyle \dot Q=\lambda \cdot d\cdot \Delta T

gdzie:

? ? współczynnik przewodzenia ciepła (kW/mK)

d ? odległość przenikania ciepła (m)

?T ? różnica temperatur (K).

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wymiennik_ciep%C5%82a



© 2019 http://rbgroup.com.pl/