Sport jako hobby
Obecnie znane są bardzo różne formy sportu. Sportowcy mogą więc zawodowo pływać i skakać przez przeszkody oraz zjeżdżać na nartach i rzucać młotem. Jednocześnie znane są zarówno indywidualne, jak drużynowe dziedziny sportu. Do sportów drużynowych zaliczyć można koszykówkę i siatkówkę oraz piłkę nożną.
Natomiast do sportów indywidualnych na przykład strzelanie z łuku czy skoki przez płotki lub wzwyż. Jednocześnie wiele osób traktuje uprawianie sportu po prostu jako swoje hobby, dzięki któremu mogą stale dbać o swoją dobrą kondycję. Trzeba przyznać, że takie podejście do sportu jest bardzo chwalone przez lekarzy, ponieważ osoby trenujące sport uprawiają różne ćwiczenia, ale nie muszą się przemęczać.
Rodzaje suplentów w Wikipedii
Płynne suplementy ? składają się głównie z węglowodanów (50-70 %), białka (20 %), czasem z niską zawartością tłuszczu. Wzbogacane witaminami i składnikami mineralnymi. Rozcieńczane wodą lub mlekiem.
Sportowe batony ? Dostępne w sklepach dla sportowców. Najczęściej zawierają duże ilości białka i/lub węglowodanów, niekiedy z dodatkiem tłuszczy. Wzbogacane witaminami i składnikami mineralnymi. Stosowane jako przekąska między posiłkami, posiłek przed treningiem, uzupełnienie strat po wysiłku. Jeżeli w składzie występuje L-karnityna, chrom lub wyciąg z garcynia Cambogia, pomagają spalać tkankę tłuszczową, redukować masę ciała oraz zmniejszają apetyt4.
Żele węglowodanowe ? składają się głównie z węglowodanów (60-70 %), oraz nieznacznych ilości białka i tłuszczu w opakowaniu do wyciskania. Z dodatkiem BCAA, antyoksydantów, kofeiny, L-karnityny, minerałów4.
Sportowe drinki ? płyny wysoko węglowodanowe, uzupełniające zużycie glukozy podczas wysiłku oraz gaszące pragnienie. Uzupełniają straty jonów sodowych, dzięki czemu zapobiegają odwodnieniu w wyniku pocenia organizmu. Zawartość składników mineralnych wpływa pozytywnie na pracę mięśni.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Suplement_(kulturystyka)
Superfood - wyjaśnienie w Wikipedii
Superfood ? termin marketingowy wykorzystywany do określania nieprzetworzonej żywności pochodzenia naturalnego, rzekomo bogatej w składniki odżywcze, których ilość i właściwości mają działać korzystnie na organizm człowieka.
Termin po raz pierwszy został użyty przez Aarona Mossa w czasopiśmie ?Nature Nutrition? w 1998. Określenie to szybko stało się wykorzystywanym hasłem w artykułach, pojawiających się w gazetach i czasopismach, które miały za zadanie poszerzyć wiedzę na temat zdrowego odżywiania oraz zaleceń dietetycznych. Bardzo szybko pojęcie super żywności zostało wykorzystane przez marketingowców i przemysł spożywczy, tak, aby ich produkty były bardziej atrakcyjne dla klientów
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Superfood