Odprowadzanie nieczystości jest bardzo ważną częścią każdego budynku mieszkalnego. Cały sprzęt kupimy bez problemu w firmach takich jak: . Jednak podłączenie wszystkiego polecam zostawić fachowcom.
Rury z popularnego PCV
Najpopularniejszym materiałem wykonywania rynien oraz rur do kanalizacji jest PCV. Jest to dość tani i wytrzymały rodzaj tworzywa sztucznego, jest lekki i odporny na korozję, więc idealnie nadaje się do kontaktu z wodą i innymi nieżrącymi płynami.
Montaż i przycinanie tych rur jest również bardzo prosty i wymaga podstawowych narzędzi, a łączenie ich w skomplikowane systemy jest również bardzo proste. Dlatego właśnie ten materiał wypiera inne, kiedyś stosowane rozwiązania takie jak np. rury ze stali, które nie dość, ze są dość ciężkie to wymagają spawarki i narzędzie do cięcia metalu.
Definicja kanalizacji burzowej
Kanalizacja burzowa, kanalizacja deszczowa, burzowiec ? kanalizacja służąca do odprowadzania wód opadowych i roztopowych (ścieki opadowe i roztopowe) ze szczelnych nawierzchni terenów zurbanizowanych ? dachów, dróg, chodników, podjazdów, parkingów.
Realizowana najczęściej w postaci sieci kanałów i rurociągów odprowadzających wodę do odbiornika naturalnego (rzeki, jeziora) lub do systemu rozsączającego. Fragment kanalizacji deszczowej, zwłaszcza jego część wlotowa widoczna na powierzchni, nazywany jest często burzowcem lub kolektorem burzowym. Kanalizacja burzowa powinna być instalacją niezależną i odrębną od kanalizacji ściekowej.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kanalizacja_burzowa
Ogrodowy rynsztok. Po co?
W zabudowanych przestrzeniach ogrodu, np. wylanych betonem, często widuje się dodatkowe rynsztoki czy też studzienki mające odprowadzać nadmiar wody opadowej z wybetonowanej części podwórka. Odprowadzanie wody w takim przypadku jest bardzo istotne, ponieważ przy lekkich przymrozkach każda cząsteczka wody znajdująca się w betonie może go skruszyć.
Montaż odprowadzania wody powinien być przemyślany już na etapie wylewania betonowej posadzki, wtedy też najlepiej się sprawuje. Wbetonowanie rynny, czy właśnie rynsztoka oraz odpowiednie wyprofilowanie całej wlewki pozwoli na optymalne odprowadzenia nadmiernie gromadzącej się wody.