Firmy wykonujące domowe oczyszczalnie
Duże wille posiadają rozbudowany system kanalizacyjny. Często posiadają baseny i jacuzzi oraz kabiny prysznicowe i bidety, co sprawia, że ich system kanalizacyjny jest bardziej obciążony niż zwykłych, mniejszych domów mieszkalnych. Ale jest przy tym nieco nowocześniejszy, wykonany przez specjalne firmy potrafiące wyposażać domy w rozbudowane systemy kanalizacyjne, dlatego powinien być skuteczny i bezproblemowy. Zakładane obecnie połączenia kanalizacyjne powinny służyć przez wiele lat. Zdarza się, że ta sama firma, która wykonywała kanalizację, zajmuje się także budową domowej oczyszczalni ścieków, w innych sytuacjach jest ona oddawana do użytku przez inną firmę, która lepiej potrafi zaplanować budowę dużej, ale nie najbardziej rozbudowanej oczyszczalni ścieków.
Biologiczna oczyszczalnia - jak działa?
Podstawowym celem biologicznego oczyszczania ścieków jest usunięcie ze ścieków biologicznie rozkładalnych zanieczyszczeń. Do prowadzenia procesów biologicznego rozkładu zanieczyszczeń organicznych wykorzystuje się populacje mikroorganizmów zawieszone w toni ścieków (metody osadu czynnego) lub mikroorganizmy tworzące utwierdzoną biomasę (złoża biologiczne).
Zanieczyszczenia organiczne podczas przemian biochemicznych są wykorzystywane przez mikroorganizmy jako pokarm przyczyniając się do przyrostu biomasy bakteryjnej. Pozostała część rozłożonych zanieczyszczeń uwalniania jest w warunkach tlenowych jako dwutlenek węgla i woda. W przypadku procesów beztlenowych produktami gazowymi rozkładu materii organicznej jest dwutlenek węgla oraz metan).
Nadmiar masy organicznej wytworzonej podczas rozkładu biologicznego zanieczyszczeń zawartych w ściekach oddzielana jest od strumienia ścieków w osadnikach wtórnych.
W technologii biologicznego oczyszczania ścieków wyróżnia się procesy prowadzone w warunkach:
tlenowych ? biologiczne utlenianie, nitryfikacja
anoksycznych (niedotlenionych) ? denitryfikacja
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Oczyszczalnia_%C5%9Bciek%C3%B3w#Metody_oczyszczania_.C5.9Bciek.C3.B3w
Definicja oczyszczania ścieków
Oczyszczanie ścieków ? proces technologiczny polegający na usuwaniu ze ścieków zanieczyszczeń i osadów oraz substancji chemicznych w nich rozpuszczonych, koloidów i zawiesin.
Przy niewielkim obciążeniu zanieczyszczeniami ścieków oczyszczanie dokonuje się samoistnie w wodach naturalnych, zwłaszcza w rzekach (samooczyszczanie wód).
Oczyszczanie ścieków realizowane jest w oczyszczalni ścieków za pomocą metod, które dzieli się na: mechaniczne, fizyczne, chemiczne i biologiczne.
Pierwszy etap to oczyszczanie wstępne mechaniczne, w którym usuwa się zanieczyszczenia stałe nierozpuszczalne za pomocą krat i sit, zawiesiny ziarniste usuwane są w piaskownikach, a tłuszcze i oleje w odtłuszczaczach, małe zawiesiny i koloidy usuwane są w osadnikach w procesie sedymentacji.
W kolejnych etapach realizuje się oczyszczanie wykorzystując procesy fizykochemiczne, takie jak np. koagulacja, filtracja, adsorpcja, odwrócona osmoza, destylacja, neutralizacja, wytrącanie i strącanie metodami chemicznymi. Substancje organiczne usuwane są przy oczyszczaniu biologicznym realizowanym przez procesy biochemiczne takie jak fermentacja i gnicie.
Proces przebiega pod wpływem działania mikroorganizmów osadu czynnego w komorach napowietrzania lub rowach cyrkulacyjnych. Drobnoustroje osadu czynnego (bakterie i pierwotniaki) rozkładają związki organiczne występujące w ściekach na substancje proste, jak: dwutlenek węgla, wodę i amoniak, a bakterie mułu dennego w procesie gnicia wytwarzają np. siarkowodór.
Osady powstające w procesach oczyszczania ścieków poddaje się dalszej obróbce w celu wykorzystania lub utylizacji.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Oczyszczanie_%C5%9Bciek%C3%B3w