Geodezyjny szczegół sytuacyjny
Szczegół sytuacyjny lub szczegół terenowy ? w geodezji w Polsce każdy element terenu (powierzchni Ziemi), budowlany lub naturalny (również sztucznie ukształtowana forma terenu), będący przedmiotem pomiaru w pracach geodezyjnych podczas wykonywania pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych.
Pomiar szczegółów sytuacyjnych wykonywany jest w oparciu o poziomą i wysokościową osnowę geodezyjną.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Szczegół_sytuacyjny
Miernictwo w Wikipedii
Miernictwo ? historyczna, obecnie zanikająca nazwa, odnosząca się do geodezji niższej ? nauki zajmującej się wszelkimi rodzaju pomiarami lądowymi. Zwykle w geodezji jest to dział dotyczący pomiarów, przy których nie jest wymagane uwzględnianie kulistości Ziemi.
Polska jest jednym z nielicznych krajów, w których słowa geodezja używa się do określenia dziedziny wiedzy i techniki związanej z pomiarami małych powierzchni (geodezja szczegółowa). W większości krajów Europy zachodniej termin geodezja zarezerwowany jest wyłącznie dla nauki zajmującej się pomiarami dużych obszarów i całej Ziemi. Zadania zarezerwowane dla geodezji szczegółowej określane są tam mianem miernictwa
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Miernictwo
Pomoce wykorzystywane przez geodetów
Geodeci wykonują szereg prac pomiarowych i rysunkowych. Dlatego wykorzystują oni w swojej pracy takie narzędzia, które pozwalają im dokonywać dokładnych pomiarów, a także różnego rodzaju ołówki i długopisy. Mogą również korzystać z różnego rodzaju pomocy. W obecnych czasach najbardziej przydają się komputery z dostępem do internetu oraz do różnych aplikacji przydających się przy dokonywaniu dokładnych obliczeń oraz wykonywaniu różnych rysunków.
Wykorzystując wszystkie posiadane przez siebie narzędzia geodeci pracują przy budowie nowych budynków i dróg oraz przy wytyczaniu nowych miejsc parkingowych czy działek budowlanych. Dlatego wydaje się, że geodeci nigdy nie będą narzekali na brak pracy.