Urządzenia pomiarowe
Liczne sprzęty elektroniczne są wykorzystywane wielu dziedzinach związanych z przestrzenią. Kartografowie, geodeci, inżynierowie, budowniczy oraz cała masa innych wykwalifikowanych ludzi korzysta z pewnych osiągnięć współczesnej techniki. Tachimetry, dalekomierze, laserowe poziomice i miarki oraz skomplikowane systemy wymiarowania GPS. Każdy z tych sprzętów ma swoje zastosowanie, chociaż niektóre na pozór robią to samo to nie wszędzie będzie potrzebna zadana dokładność.
Często można zobaczyć geodetów z urządzeniem na trójnogu, najczęściej będzie to właśnie dalmierz, lub opcjonalnie tachimetr elektroniczny, który jest nowocześniejszą wersją dalmierza. To właśnie za ich pomocą geodeci wyliczają położenia danych obiektów w przestrzeni w odniesieniu do punktów osnowy geodezyjnej.
Wytyczenia w dzienniku budowy
Zanim ekipa budowlana rozpocznie pracę musi mieć dokładne wytyczenia budynku, zgodne z projektem zagospodarowania działki ? bez niego nie można rozpocząć wykopów pod fundamenty naszego domu. Poprawne wytyczenia geodeta potwierdza wpisem do dziennika budowy. Geodeta musi również dokonać wytyczenia ław fundamentów, które również zostaną odnotowane w dzienniku.
Prawa do wpisu do dziennika budowy mają między innymi geodeci, projektant, inspektor budowy, kierownik budowy. Dziennik budowy to jeden z ważniejszych dokumentów podczas inwestycji, ponieważ to w nim zamieszczone są informacje odnośnie projektu, przebiegu oraz zakończeniu budowy, wraz ze wszystkimi zgodami i podpisami.
Pierwsza mapa budynku
Kiedy już uzyskaliśmy warunki zabudowy i zakupiliśmy projekt powinniśmy zlecić geodecie stworzenie mapy do celów projektowych. Specjalista wyznacza na mapie granice działki, jej otoczenie, informacje o położeniu innych budynków i ich przeznaczeniu. Dokonane pomiary opatrzone zostają przez wydział geodezyjny klauzulą zezwalającą na cele projektowe.
Oczywiście geodeta musi udać się do urzędu i poprosić o szczegółowe mapki okolicy, jeżeli ich nie posiada. Po zakończeniu tworzenia mapy do celów projektowych geodeta musi zgłosić zmiany oraz powstawanie nowej nieruchomości do odpowiedniej instytucji do zatwierdzenia. Jednak ostateczne zmiany na mapach nanosi się po zakończeniu inwestycji.