Wikipedia o chirurgii stomatologicznej
Zakres zabiegów wykonywanych przez chirurga stomatologa, chirurga szczękowo-twarzowego oraz laryngologa, jako lekarzy zajmujących się operacjami w obszarze twarzoczaszki, bywa różny i zależny jest od posiadanych przez operującego umiejętności. Do najczęściej wykonywanych procedur w chirurgii stomatologicznej należą:
ekstrakcje (również zębów zatrzymanych i jeszcze niewyrzniętych), ekstrakcje zębów mądrości,
odsłanianie zębów zatrzymanych w łuku,
plastyki połączeń jamy ustnej z zatoką szczękową
leczenie ropni oraz przetok ustno-twarzowych,
resekcje wierzchołka korzeni, hemisekcje,
zabiegi usunięcia włókniaków, nadziąślaków, mukoceli, brodawczaków i innych zmian błony śluzowej,
chirurgiczne przygotowanie jamy ustnej do leczenia protetycznego,
podcinanie wędzidełek warg i języka
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Chirurgia_stomatologiczna
Koszty usług wykonywanych przez chirurga stomatologicznego
Trzeba przyznać, że chirurgia stomatologiczna stale się rozwija. Dzięki temu zabiegi wykonywane przez chirurga stomatologicznego stoją na naprawdę wysokim poziomie. Oprócz tego są one ogólnie dostępne i wykonywane u osób w praktycznie każdym wieku.
Z usług stomatologicznych można korzystać zarówno w dużych przychodniach stomatologicznych, jak i w przychodniach prowadzonych przez jednego stomatologa, który zajmuje się prowadzeniem działalności stomatologicznej. Istnieje także możliwość dokonania wyboru takiego chirurga stomatologicznego, który przyjmuje prywatnie. Trzeba jednak zaznaczyć, że koszty usług przez niego wykonywanych mogą być dosyć wysokie. Dlatego wiele osób korzysta z bezpłatnych usług wykonywanych przez chirurga stomatologicznego.
O protetyce stomatologicznej w Wikipedii
Protetyka stomatologiczna ? dział stomatologii poświęcony odtwarzaniu pierwotnych warunków zgryzowych po utracie zębów naturalnych, lub po ich masywnym uszkodzeniu. W obrębie zainteresowań protetyki stomatologicznej znajduje się również rehabilitacja pacjentów po operacjach (onkologicznych, plastycznych) za pomocą protez pooperacyjnych oraz epitez (ektoprotez - protezy nosa, ucha itp.). Do odtworzenia wykorzystuje się uzupełnienie protetyczne. Mogą one być stałe (niedające się usunąć z ust), lub ruchome (dające się wyjąć z ust), lub kombinowane (protezy ruchome połączone z uzupełnieniami stałymi za pomocą zasuw, zatrzasków, rygli, lub koron teleskopowych).
Do uzupełnień protetycznych ruchomych zalicza się m.in. protezy akrylowe, protezy szkieletowe (proteza ruchoma śluzówkowo-ozębnowa), protezy nylonowe, lub acetalowe, a do stałych m.in. korony i mosty (metalowe-lane, licowane porcelaną na podbudowie metalowej oraz pełnoceramiczne).
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Protetyka_stomatologiczna