Druk ogółem w Wikipedii
Druk ? wielokrotne odbicie obrazu z formy drukowej na podłoże drukowe (np. na papier). Potocznie nazywana drukiem jest również każda kopia, czyli odbitka drukowa.
Za druk uważa się również rozmaite techniki powielania tekstu i grafiki zarówno metodami tradycyjnymi, z użyciem maszyn drukarskich, jak i nowoczesnymi metodami komputerowymi z użyciem komputerowych urządzeń peryferyjnych, jak drukarki, plotery itp. - choć poprawnie tego rodzaju odbitki powinno nazywać się wydrukami.
Wprowadzenie do drukarń technik komputerowych i druku cyfrowego, sprawiły, że coraz częściej przez druk rozumie się również wydruk dokonywany na skalę przemysłową za pomocą przystosowanych do tego maszyn drukarskich.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Druk
Realizacja zleceń na druk cyfrowy
Realizacja zleceń na druk cyfrowy podejmowana jest przez te drukarnie czy punkty ksero, które specjalizują się w wykonywaniu właśnie druku cyfrowego. Wszystkie zlecenia na taki druk mogą być przyjmowane drogą internetową, chociaż niektórzy klienci mający do zostawienia ważne zlecenia wolą omówić ich szczegóły w czasie osobistej wizyty w drukarni.
Samo wykonywanie druku cyfrowego nie zajmuje wiele czasu, a organizacja pracy w drukarni cyfrowej jest nawet o wiele lepsza niż w zwykłym punkcie ksero, dzięki temu, że niektóre zlecenia przyjmowane są wcześniej i wykonywane na konkretny dzień oraz godzinę. W drukarniach wykonywane są także etykiety, które są potem zamieszczane na różnych produktach. Koszty produkcji takich etykiet są uzależnione od ich wielkości oraz ilości.
Cytat o zaletach druku cyfrowego
Realizacja zleceń "od ręki". Faza przygotowawcza trwa bardzo krótko i może odbywać się w trakcie drukowania innych zleceń.
Jakość otrzymywanych druków jest znacznie wyższa od wydruków z typowej drukarki lub plotera i jest zbliżona do offsetu.
Prędkość druku jest dużo szybsza niż w typowych drukarkach komputerowych, choć trochę wolniejsza od offsetu (dla typowych maszyn do druku cyfrowego pracujących w technice elektrofotograficznej zamyka się w przedziale od kilku do ok. 200 stron A4 / min)
Możliwość druku na wielu różnych podłożach oraz w szerokim przedziale gramatur.
Brak konieczności przygotowywania formy drukowej znacząco obniża koszty druku, szczególnie przy nakładach małych i bardzo małych, oraz daje bardzo krótki czas uzyskania pierwszej odbitki.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Druk_cyfrowy