O solarach - dla lansu czy faktycznej oszczędności?

budowlaną. W skład takiej ekipy mogą wejść architekci i elektrycy oraz budowlańcy wykonujący ich polecenia. Zajmą się oni postawieniem murów nowego budynku, a następnie jego zadaszeniem i przeprowadzeniem prac wykończeniowych, do

O solarach - dla lansu czy faktycznej oszczędności?

Wynajęcie nowoczesnej ekipy budowlanej

Osoby, które chcą zamówić wykonanie nowoczesnego lub bardziej nietypowego budynku starają się wynająć dobrze wykwalifikowaną ekipę budowlaną. W skład takiej ekipy mogą wejść architekci i elektrycy oraz budowlańcy wykonujący ich polecenia. Zajmą się oni postawieniem murów nowego budynku, a następnie jego zadaszeniem i przeprowadzeniem prac wykończeniowych, do których będzie należało wniesienie wszystkich mebli. Będą potrafili także oszacować, ile czasu zajmie im montaż paneli słonecznych oraz kolektorów słonecznych. Czas takiego montażu będzie uzależniony od szerokości budynku oraz wielkości użytych paneli słonecznych. W czasie montażu kolektorów słonecznych zostaną wprowadzone różne usprawnienia ułatwiające pracę budowlańcom.


Pielęgnacja parku w dużym mieście

W dużym miastach znajdują się nowoczesne powierzchnie zielone, a zwłaszcza parki. Wszystkie te parki są poddawane codziennej pielęgnacji przez odpowiedzialne za to osoby. Na powierzchniach różnych parków swoje zastosowanie znajduje również fotowoltanika. Dlatego wśród zielonych drzew stawiane są tzw. drzewa fotowoltaiczne, które mogą oświetlać park w czasie ciemniejszych dni lub w godzinach wieczornych. Na szczęście takie ?drzewa fotowoltaiczne? można postawić w takich miejscach, w których dobrze skomponują się z zielonymi drzewami i będą wśród nich wyglądać naturalnie. Osoby przebywające w parku będą mogły dzięki temu czytać swoje ulubione książki i zajmować się wesołą zabawą z dziećmi, w trakcie której można układać puzzle.


OZE w Polsce

W Ustawie Prawo energetyczne odnawialne źródła energii zdefiniowano jako ?źródła wykorzystujące w procesie przetwarzania energię wiatru, promieniowania słonecznego, geotermalną, fal, prądów i pływów morskich, spadku rzek oraz energię pozyskiwaną z biomasy, biogazu wysypiskowego, a także z biogazu powstałego w procesach odprowadzania lub oczyszczania ścieków albo rozkładu składowanych szczątek roślinnych i zwierzęcych?.

W Polsce nałożono obowiązek zakupu energii z odnawialnych źródeł energii, o czym mówi rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 19 grudnia 2005 r. (Dz.U. z 2005 nr 261 poz. 2187)36. W rozporządzeniu podane zostały wielkości wzrostu udziału energii ze źródeł odnawialnych w zakresie od 2,65% w 2003 r. do 9% w 2010 roku. W 2006 r. przyjęto nowelizację ustawy, ustalając nowy poziom 10,4% w 2010 r (Dz.U. 2006 nr 205 poz. 1510)37.

W 2010 r. przyjęto nowelizację ustawy prawo energetyczne (Dz.U. 2010 nr 21, poz. 104)38 oraz nowe rozporządzenie (Dz.U. z 2010 nr 34, poz. 182)39.

27 lipca 2012 ogłoszona została trzecia wersja prawa o OZE, która całościowo ma regulować sprawy związane z energetyką odnawialną w Polsce. Ustawa wychodzi naprzeciw przepisom unijnym dotyczącym zielonej energetyki i obliguje Polskę do większego wsparcia tej gałęzi przemysłu. Planowano wejście w życie ustawy 1 stycznia 2013.40 Termin ten nie został jednak dotrzymany.

26 listopada 2012 w Sejmie odbyło się wysłuchanie obywatelskie na temat wdrożenia dyrektywy UE dotyczącej odnawialnych źródeł energii41. Udział wzięli parlamentarzyści, eksperci i przedsiębiorcy związani z sektorem OZE42.

Od połowy 2013 roku prowadzone były prace nad kolejną wersją ustawy o odnawialnych źródłach energii, która zawierać miała nowy system wsparcia w postaci aukcji OZE (przetargów w formie aukcji holenderskich, w których wyłaniany jest inwestor otrzymujący wsparcie)43.

Podpisana przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego w marcu 2015 ustawa z dnia 20 lutego 2015 roku o Odnawialnych Źródłach Energii (OZE) (Dz.U. z 2015 r. poz. 478)44 pozwoli uzyskać do 2020 r. 15% udział energii odnawialnej w całkowitym zużyciu energii.

Po zmianie rządu, nowy Sejm (VIII kadencji) przegłosował tzw. małą nowelizację ustawy o OZE w ostatnich dniach 2015 roku (Dz.U. z 2015 Poz. 2365)46. Na jej mocy wejście w życie czwartego rozdziału ustawy o OZE, dotyczącego m.in. aukcyjnego systemu wsparcia OZE, który ma zastąpić stosowane dotychczas "zielone certyfikaty" oraz wsparcie dla prosumentów, czyli jednoczesnych producentów i konsumentów energii z małych źródeł odnawialnych, zostało odłożone o pół roku, do 1 lipca 2016 r.

10 czerwca 2016 roku Sejm uchwalił nowelizację ustawy o OZE.


Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Odnawialne_%C5%BAr%C3%B3d%C5%82a_energii



© 2019 http://rbgroup.com.pl/