O zegarkach

adiotechnice, technice cyfrowej jako lokalne wzorce częstotliwości i czasu. Każdy rezonator obok częstotliwości podstawowej (tzw. mod podstawowy), może też drgać z częstotliwościami ponadpodstawowymi (tzw. owertony ? zwykle nie

O zegarkach

Rezonatory kwarcowe mogą stabilizować drgania w

Rezonatory kwarcowe mogą stabilizować drgania w układach elektronicznych z dostatecznie dużą precyzją, dzięki czemu znajdują zastosowanie w radiotechnice, technice cyfrowej jako lokalne wzorce częstotliwości i czasu.

Każdy rezonator obok częstotliwości podstawowej (tzw. mod podstawowy), może też drgać z częstotliwościami ponadpodstawowymi (tzw. owertony ? zwykle nieparzyste wielokrotności modu podstawowego) oraz pasożytniczymi.

Na schemacie:

W zakresie drgań podstawowych płytka może drgać w rezonansie szeregowym bądź równoległym.

Rezonanse te są położone blisko siebie na osi częstotliwości, przy czym rezonans szeregowy zachodzi dla częstotliwości

Rezonatory kwarcowe znalazły zastosowanie nie tylko w układach oscylatorów elektronicznych, lecz także jako elementy składowe filtrów wąskopasmowych oraz jako baza do konstrukcji tzw. mikrowag kwarcowych (QCM ? ang. quartz crystal microbalance ? ew. QMB) czyli czujników stężeń substancji zawartych w gazach i cieczach.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Rezonator_kwarcowy


Nowoczesne hybrydowe zegarki

Co to są zegarki hybrydowe? Dzisiaj w sklepach z zegarkami możemy znaleźć prawdzie różności w tym zakresie. Kupimy nie tylko klasyczne i tradycyjne zegarki z analogową tarczą, ale także nowoczesne smartwatche czy zegarki hybrydowe. Te ostatnie to dobre rozwiązanie dla każdego, kto szuka połączenia tradycji z nowoczesnością. Zegarek taki ma tarczę analogową, jednak ma możliwości łączenia się ze smartfonem, tak, by mieć pod większą kontrolą sterowanie tego drugiego. W ten sposób możemy na przykład kontrolować przychodzące na telefon powiadomienia. Warto zaopatrzyć się w taki gadżet, ponieważ nie tylko dobrze się prezentuje, ale także jest funkcjonalny.


Thiess wpadł na pomysł wyeliminowania wskazówek

W 1968 roku George H. Thiess wpadł na pomysł wyeliminowania wskazówek i zastąpienia ich cyfrowym wyświetlaczem (chociaż sam pomysł nie był nowy, gdyż pierwszy znany zegarek kieszonkowy bez wskazówek został skonstruowany około 1830 roku). W maju 1970 został skonstruowany prototyp zegarka Pulsar, a 1972 roku na rynek trafił pierwszy zegarek elektroniczny z czterocyfrowym wyświetlaczem LED. Większość zegarków z wyświetlaczem LED była wyposażona w przycisk aktywujący wyświetlanie czasu na kilka sekund ponieważ diody LED wymagały zbyt dużo prądu aby możliwe było ich działanie w trybie ciągłym. Kilka lat po później wyświetlacz LED został wyparty przez wyświetlacz ciekłokrystaliczny, który miał znacznie mniejsze zapotrzebowanie energetyczne tak, że możliwa była praca zegarka z ciągłym wyświetlaniem czasu.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zegarek



© 2019 http://rbgroup.com.pl/