Ogrodzenia- rożne style i fasony

a. Bardzo dużo zależy od przeznaczenia działki oraz sąsiedztwa. Zazwyczaj stawia się porządniejszy płot z przodu posesji, a po bokach ustawia się siatkę. Jednak niektórzy bardziej cenią sobie prywatność więc decydują się na bet

Ogrodzenia- rożne style i fasony bramy i furtki śląsk

Ogrodzenie posesji

Ogrodzenie posesji to jedna z podstawowych rzeczy, które robi się przy budowie domu lub kupieniu ziemi. Rodzaj płotu jakie wybierzemy musi spełniać nasze wymagania. Bardzo dużo zależy od przeznaczenia działki oraz sąsiedztwa. Zazwyczaj stawia się porządniejszy płot z przodu posesji, a po bokach ustawia się siatkę.

Jednak niektórzy bardziej cenią sobie prywatność więc decydują się na betonowy płot z czterech stron. Inni natomiast otaczają się płotem z drucianej siatki oraz montują prostą furtkę. Płot powinien też dobrze komponować się z naszą nieruchomością oraz płotami sąsiadów.


Brama - definicja z Wikipedii

Brama (wrota) ? główne wejście lub wjazd na teren zamknięty, otwór, najczęściej zamykany, umieszczony w określonej budowli (ogrodzeniu, murze, budynku) ujęty w obudowę konstrukcyjno-architektoniczną.

Ze względu na funkcję można rozróżnić następujące bramy:

warowne ? jako element stałych umocnień obronnych, fortyfikacji (np. zamku, twierdzy, murów obronnych). Były stosowana od starożytności do XIX wieku (w twierdzach). Zwykle miała formę warownej baszty o przejściu chronionym broną i zwodzonym mostem, czasem z samborzem. Bramy dodatkowo były chronione przedbramiem, z którego wykształcił się barbakan.
w ogrodzeniu ? stanowiące wjazd na teren fabryki, pałacu, ogrodu, parku itp. Poczynając od okresu baroku bramy w ogrodzeniach stały się ważnym składnikiem kompozycji pałacowo-ogrodowych.
triumfalne ? wznoszono je od XVI wieku na wzór starożytnych rzymskich łuków triumfalnych - zwłaszcza w okresie baroku.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Brama


Encyklopedia o furtce

Furtka lub furta ? wąskie przejście w ogrodzeniu zamykane najczęściej drzwiczkami. Często stawiana w pobliżu bramy albo w samej bramie. Również wąskie przejście w murach (fortyfikacjach). Umożliwia ruch pieszy (bez otwierania bramy).

Furta w klasztorze to także wejście, strzeżone przez zakonników (furtiana lub furtiankę), przeznaczone do komunikacji klasztoru ze światem zewnętrznym.

Określenie "furtka" używane jest również w przenośni, np. sposób na obejście czegoś (decyzji, przepisu itp.)

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Furtka



© 2019 http://rbgroup.com.pl/