Zajęcia grupowe w wielu przypadkach potrafią dawać znakomite rezultaty. Psychoterapia bardzo często z nich korzysta, ponieważ wielu osobom pomaga możliwość podzielenia się swoimi problemami z innymi, bezstronnymi uczestnikami zajęć. Terapia grupowa dzielona jest zwyczajowo na kilka rodzajów. Można ją podzielić na grupy otwarte oraz zamknięte. Grupa otwarta charakteryzuje się tym, że trwa cały czas. Uczestnicy mogą do niej dołączyć na każdym etapie. Oznacza to, że wielu nowych uczestników jest na zupełnie innym poziomie terapii. Nowe osoby mają możliwość korzystania z doświadczeń starszych stażem uczestników. W przypadku grupy zamkniętej wszyscy uczestnicy rozpoczynają terapię w tym samym momencie, znajdują się na tym samym poziomie terapii. Optymalna liczba uczestników powinna oscylować w okolicach 9 lub 11. To gwarantuje kameralną atmosferę oraz komfort wypowiedzi dla każdego uczestnika. Terapia grupowa przynosi rezultaty w określonych okolicznościach. Jest ona dedykowana do osób mających trudności z odnajdywaniem się w społeczeństwie. W grupach znajdziemy wiele osób z zaburzeniami osobowości. Uczestnictwo w terapii grupowej ma tę zaletę, że każdy pacjent otrzymuje wsparcie ze strony pozostałych uczestników. Zawsze zostaje wysłuchany, otrzymuje rady, co do każdej sytuacji. Chory ma świadomość tego, że w swoich problemach nie pozostaje osamotniony. Zwiększa szanse na wyleczenie. Terapia może okazać się kluczem do poprawy funkcjonowania w społeczeństwie, przełamania większych barier.
Tak na prawdę to każdy człowiek w jakimś okresie swojego życia potrzebuje pomocy psychologa, czy nawet psychoterapii. Tylko nie każdy korzysta z takiej pomocy mając problemy typu psychologicznego. Przynajmniej tak jest w naszym kraju. Większość ludzi w Polsce woli żyć w cierpieniu i dusić w sobie dręczące ich problemy natury psychologicznej niż pójść do psychologa lub psychoterapeuty. A szkoda, bo psychoterapia jest dobrą metodą psychologiczną. I potrafi znacznie podnieść jakość zdrowia psychicznego. A tym samym podnieść ogólnie jakość życia pacjenta. Psychoterapia indywidualna i terapia grupowa może pomóc poradzić sobie z dokuczliwymi zachowaniami, emocjami, myślami, obsesjami. Tym bardziej, że techniki psychoterapeutyczne są oparte na dowodach naukowych. Istnieją różne techniki i formy psychoterapeutyczne. Jedno co je łączy, to nakaz regularnego spotykania się z terapeutą lub z psychologiem i grupą terapeutyczną. Będąc u psychologa lub psychoterapeuty nie musimy obawiać się rozgłosu, gdyż jest to zawód zaufania publicznego. Bo specjalista taki podobnie, jak lekarz, czy prawnik nie będzie na prawo i lewo wydawał powierzonych mu podczas wizyty tajemnic. Sam zawód psychoterapeuty i psychologa nie jest zawodem nowym. Już w starożytności np. Arystoteles formułował teorie psychologiczne. Natomiast psychoterapia nowożytna powstała jako integralna cześć psychoanalizy. Psychoterapię można podzielić na dwie dziedziny, które różnią się od siebie. Jest to poradnictwo psychologiczne i ścisła psychoterapia.
Gdyby ludzie częściej chodzili do psychologa i korzystali z pomocy psychiatry, to byłoby nas dużo więcej na świecie. A ponieważ w połowie przypadków wymagających konsultacji, sesji lub leków ludzie nie korzystają z pomocy specjalistów, to dlatego dochodzi do wielu samobójstw. Obecnie wielu młodych ludzi zmaga się z depresją, która zatruwa im życie, zabiera chęć do działania, załamuje i prowadzi do prób samobójczych, z których wiele jest udanych. A przecież depresja jest chorobą wyleczalną. Trzeba tylko wybrać się do specjalisty, który przypisze odpowiednie leki antydepresyjne. Bardzo skuteczne, nieuzależniające leki nowej generacji. Czasem wystarczy tylko odwiedzić gabinet psychologa i porozmawiać z psychologiem. Dobre efekty daje również psychoterapia indywidualna. A potem terapia grupowa, podczas której człowiek widzi, że nie jest sam ze swoim problemem. Widzi, że inni ludzie również borykają się z wieloma problemami i ze swoim zdrowiem, a raczej jego brakiem. Takie spotkania grupowe bardzo pomagają wyjść z depresji, z nerwicy, czy z uzależnienia. Psychologia i psychoterapia są bliźniaczo do siebie podobne, jednak nie są tym samym. Psychoterapia jest metodą leczenia zaburzeń lękowych, depresji, zaburzeń osobowości. Natomiast pomoc psychologiczna zajmuje się pacjentem potrzebującym pomocy, u którego nie jest zdiagnozowana żadna choroba psychiczna, ani żadne zaburzenie. W Polsce do wykonywania zawodu psychoterapeuty uprawnione są tylko te osoby, które posiadają dyplom lekarza, są psychologami, albo absolwentami pedagogiki i resocjalizacji. I ukończyły studia podyplomowe z zakresu psychoterapii.
Szybkie tempo życia, nastawienie na osiąganie celów i konsumpcjonizm przyczyniają się do chorób cywilizacyjnych, jakimi są depresja i nerwice. Niepokojącym zjawiskiem jest fakt, że dotyka to coraz młodszych osób, często dzieci. Zbyt wygórowane wymagania i presja społeczna na dobre wyniki w nauce oraz problemy w domu powodują napięcia, z którymi młodzi ludzie sobie nie radzą. Niezmiernie istotna jest obserwacja własnych zachowań i reakcji organizmu na stres. Jeżeli zauważymy niepokojące objawy powinniśmy się zgłosić do specjalisty jakim jest psycholog. Obserwujmy również nasze dzieci, każde nietypowe zachowanie powinno być dla nas sygnałem, że dzieje się coś złego. Doświadczony psycholog powinien pomóc nam i naszym pociechom. Skutecznym rozwiązaniem może okazać się psychoterapia, którą może zalecić nam psycholog. Jest niezwykle pomocna na wczesnym etapie zaburzeń emocjonalnych. Często wystarcza, by przynieść nam ulgę w postaci redukcji napięcia i lepszego samopoczucia. Pozwala nazwać nam nasze problemy i radzić sobie z nimi w codziennym życiu. Często indywidualna terapia to jednak za mało. Zdarzają się sytuacje, że do osiągnięcia celu potrzebna jest terapia grupowa. Może dotyczyć całej rodziny lub tylko partnerów jeżeli problem dotyczy relacji między nimi. W sytuacji kiedy nasze problemy wykraczają poza możliwości wparcia psychologicznego, zostaniemy skierowani na konsultacje psychiatryczną. Zdarzają się sytuacje, w których bez wsparcia farmakologicznego psychoterapia nie jest wystarczająco efektywna do osiągnięcia stanu emocjonalnej równowagi.
Czy młode osoby chodzą do psychologa? I nie jest tutaj mowa o człowieku zatrudnionym przez szkołę podstawową lub szkołę średnią. Chociaż śmiało można powiedzieć, że psycholog zatrudniony przez placówkę edukacyjną jako jedna z pierwszych osób może zauważyć istniejący problem. To on może dać sygnał rodzicom, że jednak coś jest nie tak z uczniem i jego zachowanie odbiega od normalnego. Czasem może być to po prostu chwilowy problem. Jednak jak pokazują statystyki - coraz więcej młodych osób kończy na terapii indywidualnej, która ma na celu wyleczenie u nich jakiejś traumy. Tak, ktoś powie, że takie osoby nie mogą mieć pierwszych problemów wymagających spotkania ze specjalistą. Nic bardziej mylnego. Psychoterapia indywidualna lub terapia grupowa może być wynikiem zbyt wielkich wymogów stawianych przez rodziców. Zbyt duży nacisk wywierany przez dorosłych może prowadzić do kłopotów z nauką, braku skupienia, a nawet z bezsennością. Powodem, który może doprowadzić do załamania jest również rozwód rodziców, który jest wielką bitwą pomiędzy dwojgiem dorosłych ludzi. Nie można w takich przypadkach zapominać o małoletnich - również o tych, którzy wydają nam się już na tyle dorośli. Te dzieci cierpią, aczkolwiek nie zawsze pokazują to na zewnątrz. Problemem dla naszych pociech mogą być również rówieśnicy, którzy mogą ich hejtować. Hejt jest słowem, które ostatnio bardzo często pojawia się w mediach, dlatego warto się z nim zaznajomić, jeżeli nie chcemy, aby kłopoty naszego dziecka umykały nam przed nosem.