Dla każdego, kto prowadzi firmę i zatrudnia pracowników, bezpieczeństwo i higiena pracy powinny być szczególnie ważne. Powszechnie nazywane bhp to zarówno zbiór zasad dotyczących bezpieczeństwa i higienicznego wykonywania pracy, ale tez dziedzina wiedzy, która zajmuje się kształtowaniem prawidłowych warunków pracy. Dotyczy to ergonomii, medycyny i psychologii pracy, a także technicznego bezpieczeństwa. Kodeks pracy, zawierając zbiór zasad i wymagań odnośnie bezpiecznej pracy - narzuca pracodawcy m.in. konieczność przeprowadzenia pracownikowi szkolenia bhp już na początku zatrudnienia. Jest to szkolenie wstępne, w ramach którego odbywa się instruktaż ogólny i stanowiskowy. Później, w trakcie zatrudnienia, pracownik musi uczestniczyć w szkoleniach okresowych. W niewielkich zakładach pracodawcy czasami sami czuwają nad bezpieczeństwem personelu, a niekiedy zatrudniają do tego celu wykwalifikowanych specjalistów. Możliwe jest też zatrudnienie zewnętrznej firmy, czyli outsourcing bhp. Jest to wygodne rozwiązanie, ponieważ pozwala na przekazanie przez pracodawcę zarówno odpowiedzialności za stworzenie i utrzymanie higienicznych warunków pracy, jak i kontroli nad przestrzeganiem przez pracowników zasad bezpieczeństwa w trakcie zatrudnienia.
Szkolenia BHP są obowiązkowe dla wszystkich grup pracowniczych. Począwszy od zwykłych, szeregowych pracowników po kadrę nadzorczą i właściciel różnychi firm. Mówiąc w skrócie - dla nikogo nie ma żadnego wyjątku. Obowiązek odbywania takich szkoleń określony jest jasno przepisami prawnymi, które jasno mówią, że każdy pracownik musi zapoznać się z bezpieczną i higieniczna pracą. Co jest omawiane na takim spotkaniu? Warunki pracy. Należy jednak zaznaczyć, że treść samego szkolenia jest inna dla różnych grup pracowniczych. Co innego muszą wiedzieć pracownicy budowlani a co innego musi wiedzieć sekretarka biurowa, której praca z pozoru wydawać by się mogła bezpieczna ale jednak nie zapominajmy o tym, że ma ona do czynienia z urządzeniami elektrycznymi. Koniecznym jest więc outsourcing BHP, dzięki któremu szeregowi pracownicy oraz kadra zarządzająca może poznać przepisy prawidłowego BHP. Należy pamiętać o tym aby odbywać szkolenia wstępne oraz szkolenia okresowe dla każdej grupy pracowniczej.
Szkolenia bhp są ważne i obowiązkowe w każdej firmie. Jeśli zaczynasz pracę u nowego pracodawcy, musi zapewnić szkolenie, które wdroży cię w zasady panujące w budynku, w którym zaczynasz pracę. Pracownikowi przysługują dwa typy szkoleń, okresowe i wstępne. Oznacza to, że w szkoleniu wstępnym odbywa się instruktaż ogólny. Pracodawca zobowiązany jest do uczestnictwa w spotkaniu. Pamiętajmy o tym, że brak kursu bhp oznacza, że nie możemy zatrudnić się w danej firmie. Pracodawca może pomóc osobie prowadzącej szkolenie wdrożyć nowe osoby. Szkolenia BHP odbywają się w godzinach pracy. Instruktaż ogólny nie może być krótszy, jak 3 godziny. Kurs przygotowuje nas do bezpiecznej pracy. Outsourcing bhp - może objąć samo bhp, jednak polega na wydzielaniu procesów biznesowych. Usługa może odbyć się jednorazowo albo w ciągu. Outsourcing jest dobrym i skutecznym rozwiązaniem dla firm, które zatrudniają do 100 pracowników. Obowiązki są zależne od umowy, którą podpisują obie strony. Do outsourcingu należy między innymi analiza i ocena wystąpienia ryzyka w pracy.
BHP to ważny element funkcjonowania każdej z firm. Jak jednak przeprowadzić szkolenia BHP, żeby były ono skuteczne dla naszych pracowników? Temu tematowi warto przyjrzeć się z bliska. Jak wiemy szkolenia z bezpieczeństwa i higieny pracy to obowiązkowy proces dotyczący każdego przedsiębiorstwa. Na rynku istnieje wiele profesjonalnych firm z zewnątrz, które specjalizują się w przeprowadzaniu tego typu szkoleń - fachowo nazywa się outsourcing BHP. Na czym to polega? Zlecamy firmie z zewnątrz kontrolę nad procesami BHP w naszym przedsiębiorstwie. Działania takich zleceniobiorców nie dotyczą jednak wyłącznie szkoleń - często oprócz tego dokonują analizy rynku, pomagają w załatwianiu formalności dotyczących Państwowej Inspekcji Pracy czy Państwowej Inspekcji Sanitarnej. W związku z tym współprace na zasadzie działania outsourcingu BHP możemy podjąć jednorazowo lub - wedle naszych upodobań i potrzeb - może to być kooperacja prowadzona na dłuższą metę. Plusem takiej interakcji jest z pewnością obniżenie kosztów czy fakt, że nasze przedsiębiorstwo może pewnie czuć się w zakresie kontroli BHP - w razie jakichkolwiek problemów odpowiedzialność spada na firmę, która przeprowadzała u nas działania BHP.
Każdy z przedsiębiorców jest zobowiązany do przestrzegania zasad BHP, czyli bezpieczeństwa i higieny pracy w swoim zakładzie. Formalności w tym właśnie zakresie może jednak zlecić specjalistom w tej dziedzinie. Dzięki przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa i higieny można zmniejszyć zagrożenia w zakładzie pracy, a pracownicy mogą wykonywać swoje obowiązki bez ryzyka pojawiania się poważnych wypadków. Podstawa to szkolenia BHP, które mają na celu właściwe przygotowanie pracowników do prowadzenia swoich obowiązków. Szkolenia te dzielą się na wstępne oraz na okresowe. Dodatkowo, pracodawca musi także zadbać o przygotowanie odpowiedniej dokumentacji w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Wtedy, gdy pojawią się wypadki przy pracy, musi on również zgłaszać je do właściwych organów. Poprzez kompleksową i fachową obsługę jak outsourcing BHP pracodawcy mogą mieć pewność, że wszystkie te sprawy będą dopięte na ostatni guzik. Outsourcing w tym właśnie zakresie to wygoda, bezpieczeństwo, a ponadto niskie koszty.