Mnogi podział geodezji
Geodezję i samych geodetów można podzielić na niższą geodezje - tzw. miernictwo oraz geodezję wyższą, która zajmuje się bardziej zaawansowanymi pomiarami na dużo większym terenie.
To właśnie zasięg pomiarów jest główną, ale nie jedyną różnicą pomiędzy jedną i drugą geodezją. Przy pomiarach powyżej 750 km kwadratowych należy juz uwzględnić kulistość Ziemi co mocno komplikuje i utrudnia sam pomiar. Oprócz tego podziału geodezji jest jeszcze wiele innych typów geodezji np. geodezja górnicza, leśna, czy też satelitarna. Każda ma swój obszar zainteresowania terenowego, który można wywnioskować z samej nazwy.
Wytyczanie dojazdów do nowych budynków użytkowych
Na terenie miast wykonywane są różnego rodzaju prace geodezyjne. Takie miejskie prace geodezyjne wykonywane są podczas poszerzania różnego rodzaju dróg, podczas budowy nowych dróg oraz wytyczaniu dojazdów do nowych budynków. Do takich budynków należą bloki mieszkalne.
Trzeba przyznać, że w miastach wciąż budowane są nowe bloki mieszkalne, do których trzeba doprowadzać nowe drogi. Będzie po nich jeździć spora ilość osób posiadających różnego rodzaju samochody, a poza tym od czasu do czasu będą po nich przejeżdżać samochody dostawcze. Nowe dojazdy wytyczane są także do budynków użytkowych. Muszą to być bardzo wytrzymałe i odpowiedniej wielkości drogi, ponieważ będą po nich jeździły nawet bardzo ciężkie i duże pojazdy.
Czy potrzebujemy geodetów?
Geodezja to nauka o Ziemi,a le zawód geodety to głownie pomiary i obliczenia na potrzeby infrastruktury i jej rozbudowy. Bez geodety nie powstałby żaden budynek, droga lub nawet działka. Geodeta musi wykonać pomiary, nanieść je na mapkę i oddać do urzędu w celu weryfikacji. Tylko w ten sposób uzyskamy pozwolenie na budowę czy zdanie budynku do użytku.
Dlatego jest duże zapotrzebowanie na rynku na geodetów/mierniczych. Ponieważ zawsze coś się buduje, projektuje lub planuje, a do wszystkiego jest potrzebny właśnie geodeta.