Alergia skórna u dzieci
Mianem alergii skórnej określa się reakcje uczuleniowe skóry, które są wynikiem kontaktu organizmu z metalami, związkami chemicznymi, substancjami roślinnymi lub żywnością. Alergia skórna u dziecka ma najczęściej postać pokrzywki, atopowego zapalenia skóry (AZS) lub kontaktowego zapalenia skóry. Typowym objawem reakcji uczuleniowej skóry są zmiany skórne wywołujące świąd. Drapanie skóry przez dziecko może powodować kolejne infekcje skórne.
Do wystąpienia alergii skórnej może przyczyniać się wiele czynników. W przypadku pokrzywki alergicznej kluczową rolę odgrywa kontakt z alergenem, a także: zadrapanie skóry, jej ucisk, niska temperatura, podwyższenie temperatury ciała i nadmierne wydzielanie potu przez organizm, promieniowanie UV, stres, niektóre produkty spożywcze i leki, dodatki do żywności, alkohol oraz kontakt z wodą.
Objawy atopowego zapalenia skóry pojawiają się w związku z alergenami białkowymi. Schorzenie zaczyna rozwijać się zwykle w okresie niemowlęcym (od 2 do 3 miesiąca życia dziecka) i ustępuje wraz z upływem czasu. Po zniknięciu objawów AZS skóra dziecka może być sucha i podatna na podrażnienia. Istnieje również ryzyko przejścia atopowego zapalenia skóry w inne schorzenie alergiczne (np. astmę oskrzelową).
U dzieci zmagających się z kontaktowym zapaleniem skóry (tzw. wypryskiem kontaktowym) powierzchniowe zmiany skórne pojawiają się na skutek styczności alergika z danym alergenem (niklem, gumą, chromem, składnikami kosmetyków lub barwnikami).
Źródło: https://parenting.pl/portal/alergia-skorna-u-dzieci
Najistotniejsze - materac
Każdy z nas zapewne doświadczył już nieprzespanych nocy. Potrafią one wyczerpać nawet najsilniejsze osoby, a zwłaszcza wtedy, gdy powtarzają się regularnie. Mamy więc motywację do tego, aby dbać o dobre wysypianie się. Nasze łóżko musi być dobrej jakości i nie akceptujemy żadnego innego rozwiązania. To samo dotyczyć powinno też warunków snu dla naszego dziecka. Właściwie dobrany materac dziecięcy to prawdziwa podstawa. Dorosły człowiek potrzebuje snu, ale maluch praktycznie nie może się bez niego obejść.
Dobór podłoża do snu należy przeprowadzić dosyć dokładnie. Nie chcielibyśmy przecież zapewnić niewłaściwych warunków do spania najmłodszym członkom rodziny. Przykładowo zapadający się materac utrudni córce czy synowi zmrużenie oka, a więc poranek upłynie pod znakiem marudzenia i braku skupienia. Nie wolno odmawiać rozwijającym się organizmom prawa do snu ? wynika z tego to, że wpierw trzeba zapewnić do niego odpowiednie otoczenie.
Nie oszczędzaj na zdrowiu swego dziecka
Niestety, coraz więcej dzieci ma problemy z kręgosłupem. Jest to związane z noszeniem ciężkich plecaków oraz toreb do szkoły. Maluchy cierpią więc na skrzywienie kręgosłupa lub jego nadwyrężenie, dlatego należałoby zrobić wszystko, oby tylko poprawić komfort dziecka. Rehabilitacja to nie wszystko ? rodzice powinni bowiem zdawać sobie sprawę, że kluczem do sukcesu jest nauczenie dziecka odpowiednich nawyków. Maluchy powinny więc nie tylko pracować nad utrzymywaniem odpowiedniej postawy, gdy siedzą przy stole czy biurku, ale spać na odpowiednich materacach i poduszkach. Niestety, to właśnie podczas snu, gdy kręgosłup powinien odpoczywać, jest bardzo często niepotrzebnie obciążany. Wystarczy bowiem nieodpowiedni kształt poduszki i nieodpowiednie ułożenie się w nocy, by dziecko cierpiało na bóle pleców czy szyi. W sklepach ze sprzętem ortopedycznym, można nabyć specjalne materace, których kształt został dopasowany do potrzeb, cierpiących na problemy z kręgosłupem. Wiadomo, że w młodym wieku, wady podobne łatwiej się koryguje.