Miejskie busy
Autobus miejski ? autobus służący do przewozu dużej liczby osób na stosunkowo krótkich trasach.
Autobusy te muszą mieć szerokie drzwi, możliwie niską podłogę, szerokie i wygodne przejścia między siedzeniami oraz dużo miejsc stojących. Liczba miejsc siedzących może być niewielka, a siedzenia nie muszą być wygodne. Niezbędne jest tutaj zastosowanie rozbudowanej informacji dla pasażerów: oznaczenie linii, trasa itp. i to zarówno zewnętrznej jak i wewnętrznej.
Ze względu na warunki ruchu miejskiego, w jakich autobusy poruszają się, muszą one odznaczać się dużą zwrotnością i zdolnością do przyspieszenia, natomiast ich prędkość maksymalna nie musi być zbyt duża (chociaż pewne typy autobusów miejskich mają układ napędowy zapewniający prędkość max. ponad 100 km/h i często są stosowane elektroniczne ograniczniki prędkości).
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Autobus_miejski
A co z komfortem...
Komfort przejazdu jest bardzo istotny w przypadku dzieci i osób starszych. Dlatego wybierając środek transportu warto zwrócić uwagę na kilka spraw związanych z komfortem przejazdu. Ważne są nie tylko wygodne siedzenia, czy ilość miejsca na nogi. Dzisiaj bez problemu można naleźć przewoźników, którzy oferują przejazdy klimatyzowanymi autokarami.
Można jeszcze rozważać pociąg, jednak te ze względu na słabą punktualność i niskie standardy nie za bardzo odpowiadają wymaganiom dzisiejszych podróżujących. Cena również nie jest adekwatna do jakości oferowanych usług, więc generalnie większość ludzi zostanie przy transporcie autokarami czy PKS'ami.
Techniczna strona autobusów
Autobus przegubowy (zwany inaczej autobusem członowym, pot. przegubowiec) ? pojazd silnikowy składający się z dwóch sztywnych części jezdnych, które są ze sobą połączone przez część przegubową. W pojazdach tego typu istnieje przejście między pomieszczeniami dla pasażerów znajdujących się w obu sztywnych częściach pojazdu. Część przegubowa pozwala pasażerom na swobodne przemieszczanie między obydwiema sztywnymi częściami pojazdu. Obydwie części nie mogą funkcjonować bez siebie nawzajem. Łączy się je lub rozłącza tylko w serwisie.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Autobus_przegubowy