Firmy zajmujące się przewozami na lotniska
Lotniska zajmują się obsługą samolotowych lotów pasażerskich i specjalnych. Dlatego codziennie przebywa na nich bardzo wielu pasażerów, którzy odlatują w najróżniejsze miejsca świata i często nawet nie znają dobrze miasta, z którego właśnie odlatują. W związku z tym potrzebują pomocy w tym, żeby mogli dotrzeć na czas na lotnisko i mogli spokojnie przejść przez całą odprawę.
Najlepszą opcją wydaje się być w takiej sytuacji skorzystanie z przewozów pasażerskich organizowanych przez państwowe i prywatne firmy. Organizują one różne formy lotniskowych przewozów pasażerskich o każdej porze dnia i nocy. Najwięcej kursów przewozowych odbywa się w czasie, kiedy na lotnisku panuje największy ruch i są one częściowo podporządkowane godzinom odlotów poszczególnych samolotów.
m?
W 2004 nadano mu imię przywódcy Solidarności i prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Wałęsy.
W 2006 zarząd lotniska w Gdańsku podpisał z władzami wojskowymi umowę o powierzeniu mu planowanych funkcji cywilnych na wojskowym lotnisku Gdynia-Oksywie we wsi Kosakowo.
19 października 2006 po raz pierwszy gdański port lotniczy osiągnął liczbę miliona pasażerów w ciągu jednego roku.
18 listopada 2010 po raz pierwszy gdański port lotniczy osiągnął liczbę 2 mln pasażerów w ciągu jednego roku.
31 marca 2012 został uroczyście oddany do użytku terminal drugi T2 (koszt budowy ? prawie 248 mln zł, w tym dofinansowanie z UE ? ponad 87 mln zł), a pierwsi pasażerowie zostali na nim odprawieni 6 kwietnia 2012. W pierwszym etapie budowy terminalu T2 powstał budynek o powierzchni około 39,5 tys. m?. Terminal T1 od tamtej pory służył jako grupa 8 bramek dla ruchu Non-Schengen, a także jako tymczasowa hala przylotów do czasu budowy nowej w Terminalu T2.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Port_lotniczy_Gdańsk_im._Lecha_Wałęsy
Wikipedia i taksometr
Taksometr ? w przeszłości mechaniczny a obecnie elektroniczny przyrząd pomiarowy instalowany w pojazdach służących do usługowego prowadzenia działalności w zakresie przewozu osób i ładunków (taksówkach). Taksometry służą do obliczania (według ustalonych taryf) należności za długość drogi przebytej przez taksówkę lub za czas wynajęcia tej taksówki. Wyróżniamy dwa systemy naliczania opłaty za kurs: system S i system D.
System pojedynczy naliczania opłaty S (ang. Single Application of Tariff).
Opłata naliczana jest z wykorzystaniem taryfy drogowej albo taryfy czasowej w zależności od prędkości z jaką porusza się taksówka w porównaniu do prędkości granicznej równej ilorazowi wartości taryfy czasowej przez wartość taryfy drogowej. Dla prędkości taksówki większej od prędkości granicznej opłata jest naliczana z drogi a w przeciwnym przypadku z czasu. System ten jest obecnie użytkowany w Polsce.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Taksometr