Warto wiedzieć - kilka faktów medycznych

w związku z tym rozpoznanie, leczenie i rehabilitacja w przebiegu różnych postaci choroby niedokrwiennej serca są w centrum uwagi większości kardiologów. Przez ostatnie dwa wieki obok terapii lekowych wiele na znaczeniu zyskały

Warto wiedzieć - kilka faktów medycznych

Choroba wieńcowa - ważne fakty

W Ameryce Północnej, Japonii, Australii i Nowej Zelandii duża część ?pacjentów kardiologicznych? cierpi dziś na chorobę niedokrwienną serca i w związku z tym rozpoznanie, leczenie i rehabilitacja w przebiegu różnych postaci choroby niedokrwiennej serca są w centrum uwagi większości kardiologów.

Przez ostatnie dwa wieki obok terapii lekowych wiele na znaczeniu zyskały terapie inwazyjne. Mowa tu o przeprowadzanych przez chirurgów zabiegach przęsłowania naczyń wieńcowych i przezskórne interwencje wieńcowe wykonywane przez kardiologów inwazyjnych, które obecnie najczęściej są związane z implantacją stentów. Warunkiem optymalnego wykonania zabiegów jest dokładna wiedza z zakresu indywidualnej anatomii naczyń wieńcowych, pozyskana podczas wcześniej wykonanego badania angiograficznego.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kardiologia#Choroba_wie.C5.84cowa


Szybka rezerwacja, szybka wizyta u lekarza

Bardzo często może okazać się, że niemalże w trybie natychmiastowym potrzebujemy pomocy lekarskiej. Wtedy najlepszym rozwiązaniem jest wybór prywatnej przychodni specjalistycznej, gdzie możemy znaleźć fachowców prawie ze wszystkich dziedzin medycyny. Zazwyczaj zarezerwowanie wizyty w takiej przychodni jest możliwe od ręki i możemy spodziewać się bliskiego terminu spotkania z lekarzem, w przeciwieństwie do przychodni publicznych, w której zapisy odbywają się wielokrotnie z wielomiesięcznym wyprzedzeniem. Trzeba przyznać, że w ostatnich latach możemy zauważyć, że coraz więcej pacjentów decyduje się na wybór prywatnej opieki medycznej rezygnując zupełnie z usług publicznych ośrodków zdrowia.


Kardiologia - zakres

Kardiologia koncentruje się nie tylko na wrodzonych i nabytych chorobach serca, ale także zajmuje się naczyniami krwionośnymi. W zakresie zainteresowań kardiologów mieści się więc cały układ krążenia i tzw. choroby sercowo-naczyniowe (ang. cardiovascular diseases) obejmujące m.in. nadciśnienie tętnicze. Zakres wiedzy dotyczący tej choroby na przełomie XX i XXI wieku stał się jednak na tyle szeroki, że np. w Polsce wyodrębniono samodzielną specjalizację medyczną hipertensjologię56.

W procesie diagnozowania i leczenia chorób nie związanych bezpośrednio z sercem dochodzi do nakładania się na siebie dziedzin wiedzy takich jak hipertensjologia, neurologia, pulmonologia, angiologia.

Do specjalnych zadań i metod badań kardiologicznych zalicza się:

rozpoznanie i badanie wrodzonych i nabytych chorób serca, układu krążenia, naczyń krwionośnych i mięśnia sercowego
wsparcie i prowadzenie podczas rehabilitacji pacjentów z chorobami serca i układu krążenia i socjalno-medyczna ocena ich zawodowej odporności;
podstawowa intensywna opieka medyczna;
badanie serca przy pomocy ultradźwięków (np. echokardiografia);
diagnostyczne cewnikowanie serca m.in. z koronarografią;
wspólnie z innymi dziedzinami naukowymi interdyscyplinarne ustalenie wskazówek w procesach leczenia i ocena nuklearno-medycznych badań i metod leczenia chirurgicznego.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kardiologia#Zakres_dziedziny



© 2019 http://rbgroup.com.pl/