Znasz historię konia na biegunach?
Poprzednikami koni na biegunach były kołyski na biegunach a także konie-zabawki na kołach. Powstał najprawdopodobniej jako "rocking horse" na terenie Ameryki Północnej. Jego poprzednikiem był koń zaopatrzony w kółka ? zabawka którą można było ciągnąć i dosiadać. W obecnej formie, pojawił się dopiero w XVII wieku1. Niektóre źródła podają wcześniejsze przykłady takich konstrukcji, znane były już w antycznej Grecji, jak można to przeczytac np. u Horacego. Nie ma jednak pewności co do ich użytkowania jako zabawek.
Od początku XIX wieku konie na biegunach były już powszechnie kojarzone z dziecięcą zabawką. Do Europy środkowej trafiły poprzez Anglię. Do końca XIX wieku wykonywali je rzemieślnicy, ich ornamentyka i wykończenie kojarzyły się z końmi przeznaczonymi dla rycerzy. Pod koniec XIX wieku podjęto produkcję seryjną zabawek tego typu.
Współcześnie nadal wytwarza się konie na biegunach tradycyjnymi, rękodzielniczymi metodami. W Polsce głównym ośrodkiem rzemiosła zabawek drewnianych jest Żywiecczyzna. Nowoczesnym wariantem konia na biegunach jest bujak sprężynowy.
Konie na biegunach występują w zbiorach muzealnych ? muzeach zabawek czy też muzeach etnograficznych. Obecne są także w kulturze, przykładowo w Polsce przebojem okazała się piosenka "Konik na biegunach" ze słowami Franciszka Serwatki i muzyką Jacka Dybka w wykonaniu Urszuli.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ko%C5%84_na_biegunach
Zabawki z drewna ? czy to dobry pomysł?
Niejednokrotnie w przemierzaniu sklepowych półek napotykamy na towary, z którymi nie mieliśmy wcześniej do czynienia. Zastanawiamy się wtedy, czy są one wartościowym produktem czy chwilową modą. Wiele osób ma podobne odczucia odnośnie popularnych ostatnio zabawek drewnianych. Coraz bardziej zdobywają one rynek i niewątpliwie mają wiele zalet, które zachęcają do zakupu. Przede wszystkim są to zabawki urocze w swej prostocie, które pobudzają wyobraźnię dziecka i zachęcają do kreatywnej zabawy. Wymagają inwencji twórczej oraz pobudzają do ruchu. Kolejna zaleta to ekologiczne materiały, które nie mają negatywnego wpływu na zdrowie dziecka, w przeciwieństwie do plastikowych zabawek z Chin. Z pewnością będą węc stanowiły one udany zakup.
Zalety zabawek drewnianych
Jeśli jesteśmy rodzicami, którzy na bieżąco śledzą trendy w dziedzinie zabawek, z pewnością zauważliśmy napływ zabawek wykonanych z drewna. Stają się one coraz bardziej popularne dzięki bogatemu wzornictwu oraz swoim niewątpliwym zaletom. Zabawki te są wykonane z materiałów ekologicznych, które nie wywołują żadnych reakcji w kontakcie ze skórą dziecka. Nie zawierają szkodliwych substancji, które niejednokrotnie można znaleźć w zabawkach gumowych czy plastikowych. Są więc bezpieczne dla dzieci w różnym wieku, w zależności od oznaczeń producenta. Swoją prostotą pobudzają dzieci do kreatywnej zabawy, co rozwija wyobraźnię i motorykę. Szeroka gama wzorów i kolorów z pewnością pozwoli nam znaleźć wymarzony prezent dla każdego dziecka.