Wybór dobrego ortopedy
Korzystanie z długotrwałej, prywatnej opieki ortopedycznej może być bardzo kosztowne, dlatego w takiej sytuacji pacjenci bardzo często traktują ją po prostu jako uzupełnienie dla leczenia ortopedycznego realizowanego w ramach państwowej opieki medycznej. Warto, więc, wybrać takiego lekarza, który przyjmuje jednocześnie w państwowych i prywatnych przychodniach ortopedycznych. Będzie on potrafił ustalić dobry plan leczenia ortopedycznego i postępować według ogólnie przyjętych zasad medycznych. W czasie długotrwałego leczenia pacjent będzie musiał sięgać po różne leki i uczestniczyć w różnego rodzaju zabiegach rehabilitacyjnych. Będzie się także zdarzało, że skorzysta z prywatnej wizyty lekarskiej u swojego lekarza prowadzącego.
Zwolenienia lekarskie otrzymywane w małym gabinecie ortopedycznym
Małe gabinety ortopedyczne cechują się tym, że sprzyjają nawiązywaniu bliższego kontaktu z lekarzem, ale korzystając z nich nie zawsze pacjent otrzymuje dostęp do nowoczesnej aparatury. Jednak bardzo często na wyposażeniu nawet prywatnych gabinetów ortopedycznych znajdują się aparaty usg, natomiast na zrobienie zdjęcia rtg zawsze można otrzymać skierowanie. Każdy lekarz ortopeda może także wypisywać recepty na leki, tylko nie każdy może wypisywać recepty na leki refundowane, dlatego warto od takiego lekarza wybierać recepty jedynie na leki, które nie są refundowane. Lekarz przyjmujący prywatnie może także wypisywać zwolnienia lekarskie. W tym przypadku może on nawet dużo swobodniej wypisywać dłuższe zwolnienia niż lekarz przyjmujący w państwowej przychodni.
Gdy dziecko odstaje wzrostem od rówieśników
Każdy rodzić chce, aby jego dziecko rozwijało się prawidłowo, dlatego wszelkie odstępstwa od normy nierzadko powodują silne obawy, że z potomkiem jest coś nie tak. Ciągłe porównywanie do innych dodatkowo może te niepokoje nasilić, jednak warto pamiętać, że każde dziecko rozwija się we własnym tempie ? jeśli córka lub syn są niżsi od rówieśników, nie zawsze oznacza to nieprawidłowości w rozwoju. Dla pewności można jednak udać się do endokrynologa, który przeprowadzi odpowiednie badania. Trzeba przy tym pamiętać, że nie tylko zbyt niski wzrost dziecka powinien skłonić nas do zastanowienia. Również w przypadku, gdy syn lub córka są znacznie wyżsi od kolegów i koleżanek, konieczna może być wizyta u specjalisty.