Czysta magia - geodezja

o będziemy potrzebowali.Obowiązki geodetyCo tak naprawdę należy do obowiązków geodety? Cóż z pewnością nazewnictwo tych...wszystkich prac byłoby dość ciężkie do odbioru, dlatego postaram się to trochę uprościć i przybliżyć. Przed

Dodane: 07-09-2015 16:39
Czysta magia - geodezja Na temat geodezji słyszał każdy, aczkolwiek o tym jak ciężki to zawód wie tylko geodeta we własnej osobie. Nie ważne czy budujemy dom, sprzedajemy lub dzielimy działkę to coś czego będziemy potrzebowali.

Obowiązki geodety

Co tak naprawdę należy do obowiązków geodety? Cóż z pewnością nazewnictwo tych...wszystkich prac byłoby dość ciężkie do odbioru, dlatego postaram się to trochę uprościć i przybliżyć.

Przede wszystkim geodeta zajmuje się pomiarami powierzchni i nanoszeniem wyników tych pomiarów na mapy i profile (mapy wysokościowe). Jak większość z Was wie geodeta jest potrzebny przy tyczeniu granic działki.

Ogólnie wszędzie tam gdzie jest plan budowy czegoś muszą być geodeci i wszystko wyliczyć, sprawdzić i nanieść na mapy geodezyjne.


O geodezji w Polsce

Geodezja (miernictwo) obecna jest w procesach planistycznych, projektowych i budowlanych. Architekci tworzą projekty na mapach sytuacyjno-wysokościowych wykonywanych dla potrzeb i na zlecenie konkretnego klienta (zaktualizowana mapa zasadnicza), gotowy projekt zostaje wytyczony w terenie przez geodetę, realizacja projektu jest również przez geodetę monitorowana. Kontynuacją tych prac, po zakończeniu budowy, jest inwentaryzacja powykonawcza (na którą składa się pomiar powykonawczy) wykonywana przez geodetę.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Geodezja


GEO...dezja

Praca geodety wymaga od niego nie tylko doświadczenia i wiedzy, ale również dużego skupienia podczas wyznaczania map czy profili. Ich podstawowym narzędziem pracy w terenie jest tachimetr, co dla oka szarego człowiek wygląda jak aparat na statywie.

Geodezję można podzielić na wyższą oraz niższą- różnią się przede wszystkim powierzchnią. Za geodezję niższą uznaje się pomiar wykonywany na powierzchni o promieniu mniejszym niż 15,6 km (czyli 750km2) bez uwzględnienia kulistości Ziemi. Geodezja wyższa to wszelkie pomiary powyżej tych wartości wraz z uwzględnieniem kulistości Ziemi.© 2019 http://rbgroup.com.pl/