Wymagania świnek morskich
Coraz częściej w naszych domach gości pewien sympatyczny gryzoń, dawniej znany jako świnka morska, a od niedawna przemianowany na kawię domową. Ulubieniec dzieci i pociecha obserwatorów. To sympatyczne stworzenie swoim słodkim wyglądem i miłych charakterem stwarza sobie coraz więcej miłośników, szkoda tylko, że wiele osób nie zdaje sobie sprawy ze specyficznych wymagań tego wesołego zwierzaka.
W przypadku świnek morskich bardzo ważny jest wybór odpowiedniego lekarza weterynarii specjalizującego się w leczeniu zwierząt egzotycznych. Kawia domowa to zwierzątko wbrew pozorom delikatne, mające duże wymagania w kwestii opieki weterynaryjnej- istnieje cała gama antybiotyków i leków, które są dla nich śmiertelnie niebezpieczne, dlatego ważne aby weterynarz nie tylko zdiagnozował chorobę, ale także opracował skuteczne i bezpieczne jej leczenie, a aby to zrobić- musi mieć odpowiednią wiedzę.
Chorowite zwierzęta
Zwierzaki, tak jak ludzie, od czasu do czasu chorują, a jak już choroba się zdarzy to nie ma wyjścia trzeba iść do weta. Choroby zdarzają się różne i w zależności od gatunku naszego pupila mają różny wpływ na jego samopoczucie i ewentualne zagrożenie życia. Niemniej jednak każda choroba powinna być traktowana przez właściciela poważnie, a tym bardziej przez weterynarza. Pamiętajmy, że im mniejszy organizm, tym szybciej choroba rozprzestrzeni się po jego organizmie.
Nie bagatelizuj najmniejszych zmian w zachowaniu swojego zwierza. Jeżeli Twój kot zazwyczaj jest pełen energii, a teraz przesypia większość dni to może być oznaka jakiejś choroby i powinieneś się udać do przychodni dla zwierząt jak najszybciej. To samo tyczy się psa, królika, papugi. Każdego zwierzęcia- zmiana w zachowaniu może równać się chorobie. Pamiętaj, aby zawsze zwracać uwagę czy Twój pupil zachowuje się jak zawsze.
Nadwrażliwość pokarmowa u zwierząt
Jeszcze kilka lat temu alergia była rzadkością pośród ludzi i alergików było naprawdę niewiele. Z biegiem lat osób uczulonych przybywa, a żeby tego było mało również i domowe zwierzęta zaczynają cierpieć na tę przypadłość.
Najczęstszymi alergiami występującymi u zwierząt są alergie pokarmowe objawiające się świądem, bąblami, zaburzenia żołądkowo-jelitowe takie jak biegunki i wymioty oraz zmiany wtórne będące skutkiem reakcji zwierzęcia na na świąd: strupy, otarcia, przebarwienia. Gdy zauważymy niepokojące objawy u naszego pupila należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza weterynarii w celu ustalenia alergenu. Niestety nie ma skutecznej metody leczenia alergii pokarmowej- jedynym sposobem jest wyeliminowanie pokarmu uczulającego z diety zwierzęcia.